Voľný čas

Turčianska Štiavnička

Obec: Turčianska Štiavnička, Okres: Martin, Kraj: Žilinský

Stručný popis

Turčianska Štiavnička – predtým Štiavnička;
Potočná rodová dedina. Kaštieľ renes. z 2. pol. 16 stor. prvý raz sa spomína r. 1637. Koncom 18, stor. prešiel barok.-klasic. úpravou. Koncom 19. stor. ho obnovili, po požiari v druhej svetovej vojne adaptovali. Pozostáva z dvoch poschodových budov a je situovaný na kraji rozsiahleho anglického parku s cennými drevinami. Západným krídlom kaštieľa sa vchádza do obdĺžnikového nádvoria, obklopeného na sever a západ, strane novými arkádami s rovným nosníkom. Východné krídlo si zachovalo pôvodnú arkádu, podklenutou krížovou klenbou. Vnútorná dispozícia kaštieľa je pozmenená prestavbami. V miestnostiach sa iba čiastočne zachovali pôvodné krížové klenby. V anglickom parku empír, skleník zo zač. 19. stor. Časť slohového nábytku sa dostala do zbierok SNM v Martine…..

viac info na: http://www.turcianskastiavnicka.sk/

___________________________________________________________________________________________

Sklabinský hrad

Vzdialenosť: 4 km

Obec: Sklabinský Podzámok, Okres: Martin, Kraj: Žilinský, Stolica: turčianska

Stručný popis

Zrúcaniny hradu postaveného v prvej polovici 13. storočia na staršom hradisku. V priebehu 13. storočia sa stal strediskom hradného panstva. Od roku 1328 tu sídlila Turčianska župa. V roku 1436 hrad vyhorel. O niečo neskôr bol postupne upravený. Hrad získal v roku 1527 František Révay, ktorý sa stal veľmi skoro dedičným županom Turca. V roku 1554 hrad rozšíril o južné, druhé predhradie. Tieto stavebné úpravy súviseli aj s tureckým nebezpečenstvom, ktoré ohrozovalo predovšetkým južné kraje Slovenska. V rokoch 1610-1612 si Révayovci postavili v treťom predhradí pohodlný renesančný poschodový kaštieľ, ktorý podľa vtedajších obranných požiadaviek opevnili. Kaštieľ bol sídlom Turčianskej župy až do polovice 18. storočia, keď postavili nový župný dom v Martine. Kaštieľ bol obývaný až do roku 1944, keď ho v rámci partizánskych bojov hitlerovské vojská podpálili, odvtedy je v ruinách. V roku 1970 sa uskutočnili opravné práce pri vstupe do areálu, aj v priestore pred ním. V súčasnej dobe sa hrad opravuje znovu.

zdroj a foto: http://www.hrady.sk/sklabina.php 

___________________________________________________________________________________________

Hrad Strečno

Vzdialenosť: 24 km

Obec: Strečno, Okres: Žilina, Kraj: Žilinský, Stolica: trenčianská

Stručný popis

Hrad sa prvý raz spomína v čase Matúša Čáka, ako stredisko väčšieho feudálneho panstva. Vznikol na prelome 13. a 14. storočia, pravdepodobne na starom základe. Ako kráľovský majetok sa dostal začiatkom 15. storočia do držby kráľovien Barbory a neskôr Alžbety. V rokoch 1444 – 1469 bol majetkom Pongrácovcov z Liptovského Mikuláša, potom rýchlo menil majiteľov. Hrad poskytoval v 17. storočí. dobrú ochranu Thokolyho povstalcom. Preto cisárske vojská za Leopolda I. v roku 1698 vonkajšie opevnenie zbúrali a poškodili aj hradné budovy. Odvtedy stál v ruinách. Hrad je Národnou kultúrnou pamiatkou.

zdroj a foto: http://www.hrady.sk/strecno.php
___________________________________________________________________________________________
 

Budatínsky zámok

Vzdialenosť: 34 km

Obec: Žilina, Okres: Žilina, Kraj: Žilinský, Stolica: trenčianská

Stručný popis

Postavený ako v 13. storočí v gotickom štýle v čase opevňovania krajiny po tatárskom vpáde ako vodný hrad na výhodnom mieste medzi sútokom Váhu a Kysuce. Prvá zmienka o hrade je z roku 1323. Najväčšie prestavbu prekonal v rokoch 1487 – 1798, keď bol majetkom rodu Suňogovcov. Dátum renesančnej prestavby, rok 1551, je zaznamenaný na krbe prvého poschodia veže. V 18. storočí bol na zvyškoch opevnenia vybudovaný barokovo-klasicistický kaštieľ. Počas revolučného obdobia v r. 1849 vyhorel a dlhší čas chátral. Celková obnova začala v rokoch 1920 – 1922. Dostavané bol juhozápadné krídlo v historizujúcom slohu a zámok dostal dnešnú podobu. Dnes sú tu umiestnené expozície Považského múzea v Žiline a do budúcnosti sa pripravuje pre návštevníkov sprístupnenie nových expozícií.

zdroj a foto: http://www.hrady.sk/budatin.php
___________________________________________________________________________________________
 

Oravský hrad

Vzdialenosť: 45 km

Obec: Oravský Podzámok, Okres: Dolný Kubín, Kraj: Žilinský, Stolica: oravská

Stručný popis

Hrad z 13. storočia. V 15. a 16. storočí rozšírený, konečná podoba vytvorená v 17. storočí. V rokoch 1953-68 bol opravený a zreštaurovaný. Národná kultúrna pamiatka. Dnes Oravské múzeum.

zdroj a foto: http://www.hrady.sk/oravsky-hrad.php
 
___________________________________________________________________________________________
 

Bojnický zámok a ZOO

Vzdialenosť: 65 km

Obec: Bojnice, Okres: Prievidza, Kraj: Trenčiansky, Stolica: nitrianska

Stručný popis

Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. V priebehu 13. storočia bol budovaný ako kamenný. Koncom 13. storočia sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril až do roku 1321. V 14. a 15. storočí patril Gilethovcom, Leustachovcom a Noffryovcom. Podľa povestí sám kráľ Matej rád chodieval do Bojníc a sedával pod lipou oproti vstupu do hradu, ktorú nazvali lipou kráľa Mateja. V jej tieni diktoval úradné listiny, ktoré začínajú : „Sub nostris dilectis tillis Bojniciensibus“. Po jeho smrti sa hradu až do roku 1526 zmocnili Zápoľského vojská. V roku 1527 sa stal vlastníctvom Thurzovcov. Počas tohto obdobia sa pôvodne gotický hrad zmenil na renesančný zámok. Po vymretí Thurzovcov hrad pripadol korune a v roku 1644 ho kráľ daroval Pálffyovcom. V druhej polovici 17. storočia bol hrad prestavaný v barokovom slohu. Posledná rozsiahla prestavba v neogotickom štýle sa uskutočnila v rokoch 1889 – 1910 a zmenila hrad na čarokrásny zámok.
V súčasnosti je na zámku múzeum, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea. Zámok bol v roku 1970 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

zdroj a foto: http://www.hrady.sk/bojnice.php a http://www.zoobojnice.sk/
___________________________________________________________________________________________
 

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Vzdialenosť: 15 km

Stručný popis

Múzeum s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku prezentuje okrem tradičného staviteľstva a bývania aj spôsob života na Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. Na ploche 15,5 ha sústreďuje 145 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec. Zobrazuje tak rozmanitosť foriem tradičnej stavebnej kultúry ako aj hospodársko-sociálne rozvrstvenie obyvateľstva severozápadného Slovenska.

zdroj a foto: http://www.snm.sk/?muzeum-slovenskej-dediny-uvodna-stranka&clanok=muzeum-slovenskej-dediny
 
___________________________________________________________________________________________
 

SPA&AQUAPARK Turčianske Teplice

Vzdialenosť: 35 km

Stručný popis

SPA&AQUAPARK Turčianske Teplice leží v srdci Slovenska v prostredí Horného Turca, len pár kilometrov od geografického stredu Európy.

História kúpeľov siaha až do roku 1281, odkiaľ pochádza prvá písomná zmienka o termálnych prameňoch v tejto oblasti. Ich blahodarne účinky počas dlhých storočí vzbudzovali nebývalý záujem panovníkov, hradných pánov, veľmožov. Ku množstvu významných historických osobností, ktorí navštívili kúpele Turčianske Teplice, pribudol začiatkom leta 2007 aj jeho cisársko-kráĹovská výsosť  arcivojvoda Michael von Habsburg – Lothringen, ktorý slávnostne otvoril nový areál  SPA & AQUAPARK.Areál SPA & AQUAPARK  leží na okraji krásneho kúpeľného parku, v centre mesta Turčianske Teplice. Turčianske Teplice ležia v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou. Okolie ponúka široké možnosti na turistiku, cykloturistiku, v lete na kúpanie a v zime na lyžovačku.

zdroj a foto: http://aquapark.therme.sk/
___________________________________________________________________________________________
 

Thermal park Bešeňová Wellness & Spa

Vzdialenosť: 47 km

Stručný popis

Celoročný thermal park Bešeňová je vybudovaný na báze horských prameňov termálnych vôd, ktoré vyvierajú z hĺbky 1987 metrov s teplotou 60,5°C. Pôsobia blahodarne na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy a majú priaznivé kozmetické účinky. Pozitívne účinky na psychiku sa prejavia takmer okamžite, vďaka prvku lítium. Termálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, draslík, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonátov, voľný kysličník uhličitý a ďalšie minerály.

• 8 celoročných vonkajších bazénov s geotermálnou vodou od 28°C do 40°C
• 3 vnútorné bazény z antikoru s čírou ohrievanou vodou od 27°C do 36°C
• 5 nových bazénov s čírou ohrievanou vodou (od 24 do 37°C): olympijský plavecký bazén, oddychový bazén s atrakciami po obvode s podvodnými ležadlami a lavicami s masážnymi tryskami, detský bazén so striekacou fontánkou a ježkom, divoká rieka a neplavecký toboganový bazén
• nerezový tobogán a rôzne šmykľavky v bazénovej hale
• átrium s vírivkami pod holým nebom s teplotou vody od 30 do 40°C
• vodné atrakcie ako napríklad podvodné ležadlá po okrajoch bazénov, vodné trysky, vodný hríb či vodná čaša

zdroj a foto: http://www.besenovanet.sk/ a http://www.thermalpark-besenova.sk/
___________________________________________________________________________________________
 

AQUAPARK TATRALANDIA
Liptovský Mikuláš

Vzdialenosť: 61 km

Stručný popis

Tatralandia Holiday Resort je najväčším celoročným areálom vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Jeho súčasťou je Aquapark Tatralandia a ubytovací komplex Holiday Village Tatralandia. Nachádza sa v regióne Liptov. V tejto oblasti je množstvo kultúrnych pamiatok a je charakteristická svojráznou ľudovou kultúrou a folklórom. Liptov obklopujú najväčšie hory na Slovensku – Vysoké a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Chočské vrchy.

zdroj a foto: http://www.tatralandia.sk/
___________________________________________________________________________________________
 

Kúpele Rajecké Teplice

Vzdialenosť: 48 km

Stručný popis

Rajecké Teplice, ktoré sú známe už vyše 600 rokov, patria k najkrajším a najkvalitnejším kúpeľom na Slovensku. Nachádzajú sa uprostred krásnej prírody Strážovských vrchov a Malej Fatry v oblasti bohatej na minerálne vody.
Kúpele vďačia za svoju slávu hlavne termálnym prameňom, ktoré majú teplotou 38°C a vynikajúce liečebné účinky hlavne na pohybový aparát.
Rajecké Teplice prešli v poslednom období veľkou rekonštrukciou, ktorá skvalitnila ponúkané služby. Ako prvé kúpele na slovensku začali ponúkať wellness služby. Pýchou Rajeckých Teplíc je Liečebný domAphrodite****, kde sa nachádza jeden z najkrajších vodných a saunových svetov na slovensku.

zdroj a foto: http://www.rajecke.com a http://www.spa.sk/
___________________________________________________________________________________________
 

Jasenská dolina

Vzdialenosť: 13 km

Stručný popis

Jasenská dolina patrí medzi najznámejšie veľkofatranské doliny. Nachádza sa na turčianskej strane Veľkej Fatry, pod severnými svahmi vrchu Lysec (1381m), 12 km juhovýchodne od Martina. Je to celoročné rekreačné centrum. Nadmorská výška 540 m n. m. Spoločnosť JASED, s.r.o. prevádzkuje v Jasenskej doline lyžiarske strediská KAŠOVÁ a LEHOTA.

zdroj a foto: http://www.jasenskadolina.sk/
 
 
___________________________________________________________________________________________
 

Snowland Valčianska dolina

Vzdialenosť: 24 km

Stručný popis

Stredisko Snowland sa nachádza vo Valčianskej doline v pohorí Malá Fatra. Od mesta Martin je vzdialené 12km. Do strediska vedie bezproblémový prístup pre motorové vozidlá a autobusy. Snowland bol vybudovaný ako športové stredisko zamerané na aktívne i pasívne strávenie voľného času. Areál Snowlandu je vybudovaný v modernom architektonickom štýle.
Snowland ponúka skvelé podmienky pre lyžovanie, snowboardovanie a iné zimné športy: lyžiarske svahy v nadmorskej výške 510-830m, zjazdovky od ťažkých cez turistické a mierne s celkovou dĺžkou 5100m, nová 4-sedačková lanovka a 6 lyžiarskych vlekov s celkovou prepravnou kapacitou 5200 os./1 hod. nočné lyžovanie, …

Služby: ski-servisy, požičovňa lyžiarskych potrieb, turistická informačná kancelária, prírodné klzisko, bezplatné parkovisko, lyžiarska škola, ski bus atď.

zdroj a foto: http://www.snowland.sk
___________________________________________________________________________________________
 

Martinky

Vzdialenosť: 15 km

Stručný popis

Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza v Malej Fatre, priamo nad mestom Martin, v nadmorskej výške 1 150 – 1456 m n. m. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami, nádhernou prírodou a výhľadom na všetky slovenské horstvá a na Martin.Winter Park Martinky je stredisko, ktoré je na Slovensku unikátne množstvom prírodného snehu ale pre istotu sme pre vás umelé zasnežovanie vybudovali!Winter Park Martinky je stredisko, ktoré má svoju históriu a tradíciu a nevzniklo zo dňa na deň na zelenej lúke. Kliknite si na sekciu história a presvedčte sa!

zdroj a foto: http://www.martinky.com/